Hunt i Iffland neprikosnoveni na Inis Moru

Gary Hunt and Rhiannan Iffland
Aktuelni prvak i prvakinja su odbranu titula započeli u impresivnom stilu u Irskoj

Britanac Gary Hunt i Australka Rhiannan Iffland su savršeno započeli odbranu titula na prvoj stanici Red Bull Cliff Diving Svjetskog prvenstva 2017 na otoku Inis Mór, gdje su oboje iz teških situacija uspjeli da se probiju na čelo i zabilježe važne pobjede na zahtjevnoj lokaciji Serpent's Laira. Huntov sunarodnjak iz Britanije, Blake Aldridge, zauzeo je drugo mjesto na pobjedničkom podiju, dok je Amerikanac Andy Jones bio treći na 27-metarskoj platformi. Žene su se po prvi put takmičile na ovoj lokaciji, a Ifflandovoj su se na pobjedničkom podiju takmičenja žena pridružile Yana Nestsiarava iz Bjelorusije i Amerikanka Ginger Huber, koje su podijelile drugo mjesto.

U jednom od najneizvjesnijih takmičenja, 60. stanica u historiji prvenstva pripala je šestostrukom prvaku Huntu, koji je slavio svoju 29. pobjedu nakon ne baš dobrog starta i osmog mjesta poslije dvije runde skokova. No, 33-godišnjak je na svojoj strani imao koeficijent težine skokova i odigrao je na kartu iskustva na takmičenju na kojem se uskovitlao jak vjetar, a temperature dostizale jedva 13°C.

„Kada ste gore na platformi pri ovakvim vremenskim uslovima, vaš trening kao da je bačen kroz prozor. Ali s mnogim godinama iskustva, naučite da se ne obazirete i mislite samo na ono što trebate uraditi da biste izveli svoje skokove i da vaš ništa ne omete," objašnjava 'briljantni Britanac'.

Iza stijena, Blake Aldridge je u odskoku sa 27 metara visoke platforme na putu do drugog mjesta. Foto: Romina Amato/Red Bull Content Pool.

Svega 0,15 bodova iza njega, bivši olimpijac Aldridge je u svom 40. takmičenju u Svjetskom prvenstvu imao uspješan start sezone. I borba za posljednje mjesto na podiju - između Jonesa i Orlanda Duquea - bila je krajnje tijesna, a Amerikanac je na kraju od legendarnog Kolumbijca bio bolji za 0,7 bodova.

Meksički 'majstor stila' Jonathan Paredes, koji je demonstrirao svoj dobro poznati talent za besprijekoran ulazak u vodu i vodio sve do posljednje runde skokova, podbacio je izvodeći svoj novi skok - četvorostruki salto naprijed sa jednim i po vijkom u prigibu - i završio tek kao šesti na vjerovatno najizazovnijoj od šest stanica sezone 2017.

Slavlje na pobjedničkom postolju muškaraca, nakon što su savladali čuveni Serpent's Lair. Foto: Dean Treml/Red Bull Content Pool.

U takmičenju žena, prva debitantica koja je osvojila prvenstvo - Australka Rhiannan Iffland - imala je snage da završi 50 bodova ispred bjeloruske takmičarke s pozivnicom Yane Nestsiarave i stanovnice Floride Ginger Huber, koje su podijelile drugo mjesto na 21-metarskoj platformi.

„Ovo mi je definitivno bilo najizazovnije takmičenje do sada," rekla je Iffland. Jučer sam imala sumnji u vezi vremenskih uslova, ali jutros sam ovdje došla s drukčijim stavom: jednostavno da obavim posao i izvedem skokove tečno, i mislim da stvarno pomaže ako izađete s tim pozitivnim stavom. Oduševljena sam."

Tri skakačice nisu uspjele završiti takmičenje, a novi format (sa četiri umjesto dosadašnja tri skoka po takmičenju) dodatno je otežao nastup u grubom okruženju i skokove u prirodni morski bazen, u kojem su uzburkani talasi okeana neprestano uzrokovali naglo spuštanje i podizanje nivoa vode.

Rhiannan Iffland se vratila na mjesto koje najbolje poznaje - vrh pobjedničkog postolja - zahvaljujući fenomenalnim skokovima. Foto: Dean Treml/Red Bull Content Pool.

Sa grube obale Atlantika, Svjetsko prvenstvo za dvije sedmice putuje na netaknute litice portugalskih Azora.