Ko će u Italiji osvojiti jubilarnu desetu titulu?

Rhiannan Iffland, Lysanne Richard and Adriana Jimenez
Sve je otvoreno u Polignanu, tri skakača i tri skakačice u utrci za trofeje

Uzbudljiva sezona 2018 Red Bull Cliff Diving Svjetskog prvenstva bliži se svom završetku u Polignano a Mareu (Italija) ovog vikenda. U najneizvjesnijoj borbi ikad za titule u obje kategorije, naslovi prvaka i prvakinje pred završnu stanicu sezone još uvijek nisu odlučeni. Sezona koja nosi epitet jubilarne, sa sve većom konkurencijom na vrhu svakako je opravdala visoka očekivanja. Po tri skakača i skakačice će u finalnom obračunu na mjestu gdje kuće niču iz litica odlučiti ko će kući odnijeti prestižni trofej Kralja Kahekilija.

Trenutni lideri, Englez Gary Hunt i Meksikanka Adriana Jimenez, prestigli su svoje najbliže rivale Stevena LoBuea (SAD) i Rhiannan Iffland (Australija) zahvaljujući pobjedama na pretposljednjoj stanici sezone u Mostaru prije dvije sedmice i u finale ulaze sa vodstvom od 20 bodova, dok Jonathan Paredes (Meksiko) i Lysanne Richard (Kanada) na trećim mjestima još uvijek gaje nade. Ko će ovog vikenda na Jadranu biti najbolji i ponijeti krunu prvaka pred hiljadama strastvenih navijača?

Lysanne Richard

Ova 37-godišnja Kanađanka izdržala je 12 mjeseci dugu noćnu moru u 2017. godini, nakon što ju je povreda vrata izbacila iz stroja cijelu sezonu, ali se ove godine vratila u velikom stilu. Započela je petim mjestom u Teksasu, na Azorima je napredovala i došla do prvog pobjedničkog postolja ove sezone, da bi svoj senzacionalni povratak u vrhunsku formu krunisala pobjedom u Sisikonu. Mjesto na pobjedničkom podiju na prethodnoj stanici u Mostaru izmaklo joj je za svega četiri boda, što njen pohod na vrh tabele sada čini jako teškim - mora pobijediti u Italiji i nadati se da će Jimenez i Iffland biti loše plasirane - ali ova majka troje djece je zadovoljna što se vratila na 21-metarsku platformu:

„Jesam li očekivala da ću biti u konkurenciji za titulu? Da, jer uvijek ciljam visoko", kaže Lysanne. „Ali sretna sam što sam uopšte mogla izdržati cijelu sezonu i tijelo me još uvijek sluša: to je bio glavni cilj sezone. Polignano je mjesto gdje sam prvi put pobijedila u prvenstvu. Imam dobra sjećanja i dobar osjećaj u vezi ovog mjesta, i sjajno je biti u borbi za titulu."

Lysanne Richard je pobjedom u Sisikonu (Švicarska) ostavila teških 12 mjeseci iza sebe. Foto: Romina Amato/Red Bull Content Pool.

Rhiannan Iffland

Dvostruka prvakinja je sezonu počela kao favoritkinja za osvajanje hat-tricka titula, čime bi postala najuspješnija skakačica u historiji prvenstva, ali sa samo jednom pobjedom na dosadašnja četiri takmičenja žena očekuje je žestoka borba na finalnoj stanici. Po prvi put u karijeri ostala je bez pobjede na dva uzastopna takmičenja, mada druga mjesta na svakoj od tih stanica nisu baš znak da je Australka izgubila snagu. Repriza njene prošlogodišnje pobjede na ovom mjestu omogućila bi 27-godišnjakinji da treću godinu zaredom podigne trofej Kralja Kahekilija.

„Ovog vikenda sam u Polignanu kako bih se - ne želim reći - iskupila za ovu sezonu, ali jednostavno sam jako uzbuđena da dobro nastupim i snažno završim posljednje takmičenje sezone 2018", objašnjava Iffland. „Promijeniću redoslijed mojih skokova ovog vikenda, jer osjećam da za jedan od skokova trebam više snage nego za ostale. Zato sam promijenila redoslijed skokova, kako bih imala više snage prvog dana. Lakši skok sam ostavila za kraj, tako da ima manje pritiska i manje stresa."

Adriana Jimenez

Meksikanka uživa u svojoj najboljoj sezoni do sada, a sa dvije pobjede i jednim drugim mjestom ove godine bila je oličenje konzistentnosti. Ovo je njena peta sezona u prvenstvu, i izgleda da 33-godišnjakinja postaje sve bolja kako vrijeme prolazi. Prošle godine je zabilježila svoju prvu pobjedu, ali je na kraju njena suparnica Iffland ipak odnijela drugu titulu, tako da je Jimenez bila svjesna da 2018. godine mora napraviti iskorak. To je svakako i učinila, a u Mostaru je čak postavila i rekord za najviši ukupni rezultat na jednom takmičenju žena. Njeno vodstvo od 20 bodova u ukupnom poretku znači da bi još jednom pobjedom ovdje u Italiji završila posao i osvojila svoju prvu titulu prvakinje.

Adriana Jimenez je na vrhu poretka žena. Može li ovog vikenda tu i ostati i postati prvakinja? Foto: Dean Treml/Red Bull Content Pool.

„Osvajanje titule značilo bi ostvarenje jednog cilja, ostvarenje jednog sna", kaže Jimenez. „Staviti zastavu moje zemlje na vrh svijeta visinskih skokova jedan je od snova koje bih voljela ostvariti. Pokušavam ne razmišljati o vodećoj poziciji. Ne želim sebe previše tjerati. Ne želim sebe staviti pod prevelik pritisak. Samo želim odraditi još jedno dobro takmičenje, i razmišljati skok po skok."

Jonathan Paredes

Bila je ovo neujednačena sezona za aktuelnog prvaka, čija su tri pobjednička postolja okrnjena plasmanima na šesto i deseto mjesto. Nije riječ o tome da je ove godine nazadovao: zapravo, bodovi koje je osvojio da bi došao do ova tri postolja bili bi dovoljni da upiše tri pobjede prošle sezone. Problem je u tome da je Meksikanac - kada je u sezoni 2018 konačno pronašao svoju formu - imao tu nesreću da mu se na putu ispriječe nezaustavljivi Hunt i LoBue, koji su na sve strane obarali rekorde. Paredes mora pobijediti u Italiji i nadati se da će njih dvojica napraviti velike greške. No, svi koji sumnjaju u takvu mogućnost trebaju se samo sjetiti završnice prošle godine i znaće da je sve moguće.

„Iskreno, jako sam miran", kaže Paredes. „U ovom trenutku osjećam se kao da nemam šta izgubiti, a mogu mnogo dobiti. Bila je ovo teška godina za mene, počeo sam jako lošim rezultatom u Teksasu. Od tada nosim veliki teret na leđima. Sada pokušavam da uživam u takmičenju kao što sam radio prošle godine u Čileu. Znam da neće biti isto."

Steven LoBue

Prva pobjeda još od sezone 2015, druga odmah nakon nje, dvije desetke, rekord u broju bodova za jedan skok... bila je ovo impresivna sezona za 33-godišnjeg Amerikanca. Da nije bilo senzacionalnog povratka izvjesnog suparnika, LoBue bi do sada vjerovatno već zapečatio titulu. Čak i ovako, biti drugi sa svega 20 bodova zaostatka za vodećim jednu stanicu prije kraja prvenstva - scenario je u koji bi i on sam teško povjerovao, nakon što je sezonu 2017 završio na sedmom mjestu. Ovo je već najuspješnija LoBueova sezona u karijeri, a ako bi uspio ubilježiti još jednu pobjedu, trofej Kralja Kahekilija namijenjen prvaku po prvi put bi završio u SAD-u.

Pobjednik uzima sve. Ako Steven LoBue ostvari svoju treću pobjedu ove sezone, postaće novi prvak. Foto: Dean Treml/Red Bull Content Pool.

Gary Hunt

Već su počele kružiti vijesti da je veliki i moćni Gary Hunt - gotov. Nakon što je zbog pogrešnog posljednjeg skoka u Čileu prošle godine ostao bez titule, Britanac je izgubio vjeru u svoju sposobnost izvođenja vijaka, po kojima je čuven, te ovu sezonu otvorio lošim plasmanima na osmo i deseto mjesto u Teksasu i Bilbau. No, čini se da su glasine o Huntovom padu bile uvelike pretjerane: nakon što mu je probni povratak izvođenju skokova s vijcima osigurao prvo pobjedničko postolje na Azorima, 34-godišnjak je ponovo otkrio čaroliju koja ga je dovela do šest naslova prvaka, te je zabilježio tri uzastopne pobjede. Ovakav impresivan povratak u formu lansirao ga je na vrh tabele sa prednošću od 20 bodova, što znači da bi mu još jedna pobjeda u Italiji - ili samo bolji plasman od LoBuea i Paredesa - donijela sedmu titulu.

Ponovo na vrhu. Gary Hunt pred finalni obračun u Italiji drži sve karte u svojim rukama. Foto: Romina Amato/Red Bull Content Pool.

Sudeći po njegovim riječima nakon pobjede u Mostaru prije dvije sedmice, Britanac je uvjeren da će ponovo držati trofej Kralja Kahekilija u svojim rukama: „Volim rušiti statistike. Prošle godine su mi rekli da nikad nisam pobijedio na nekom mostu, ove godine da niko nije dva puta pobijedio na Starom mostu. Treće što su rekli je da niko ko je pobijedio u Mostaru nije osvojio titulu te godine. Znači, to će biti oboreno u Polignanu."

Šta god se desilo, sigurno je da će završnica ove desete, jubilarne sezone biti uzbudljiva i nezaboravna.

Gledajte direktan prenos iz Polignano a Marea

Takmičenje će biti prenošeno UŽIVO 23. septembra od 13:10 na www.redbullcliffdiving.com, Red Bull TV, Facebooku i YouTubeu. Red Bull TV je dostupna na pametnim televizorima, igraćim konzolama, mobilnim uređajima itd. Više saznajte na about.redbull.tv

Ako propustite takmičenje ili ga jednostavno želite ponovo pogledati, ponovno gledanje na zahtjev biće dostupno nekoliko minuta nakon takmičenja.